Porovnanie metabolických stratégií na cisplatinu senzitívnych a rezistentných buniek NTERA-2
Authors: |
Eva Kocianová 1
Radivojka Bánová, 2
Katarína Grossmanová, 1
Katarína Kaľavská, 3,4
Tereza Goliaš, 1
1 Oddelenie nádorovej biológie, Virologický ústav, Biomedicínske centrum, Slovenská akadémia vied, Bratislava, Slovenská republika 2 Oddelenie rickettsiológie, Virologický ústav, Biomedicínske centrum, Slovenská akadémia vied, Bratislava, Slovenská republika 3 Jednotka translačného výskumu, LFUK, NOÚ 4 Jednotka traOddelenie molekulárnej onkológie, Ústav experimentálnej onkológie, Biomedicínske centrum, SAV |
---|---|
Year: | 2021 |
Section: | Cellular metabolism, physiology and pathophysiology, bioenergetics |
Abstract No.: | 2162 |
ISBN: | ISBN 978-80-972360-7-6 |
U mužov v produktívnom veku sú nádory semenníkov najčastejšie diagnostikovaným nádorovým ochorením. Až 98% nádorov semenníka predstavujú nádory zo zárodočných buniek (TGCTs testicular germ cell tumors). Hoci pacienti majú zväčša priaznivú prognózu, v niektorých prípadoch sa objavuje rezistencia na liečbu cisplatinou [1]. Posledné desaťročia sa ukazuje zacielenie liečby na metabolizmus nádorových buniek ako veľmi efektívne [2], ale metabolické stratégie nádorových buniek semenníkov zatiaľ neboli objasnené. Domnievame sa, že testikulárne nádorové bunky NTERA-2 senzitívne a rezistentné na cisplatinu majú rozdielne metabolické preferencie, ktoré môžu súvisieť s ich citlivosťou na cisplatinu.
Nádorové bunky sa vyznačujú veľkou plasticitou a adaptabilitou, vďaka čomu môžu modulovať metabolizmus tak, aby boli pokryté ich zvýšené biosyntetické a bioenergetické nároky [4,3]. V našich experimentoch sme sa zamerali na vybrané metabolické dráhy, ktoré sú v mnohých nádorových bunkách modulované s cieľom popísať rozdiely medzi senzitívnymi a rezistentnými bunkami NTERA-2.
Z našich výsledkov vyplýva, že rezistentné bunky NTERA-2 majú oxidatívnejší metabolizmus v porovnaní so senzitívnymi bunkami. Na rozdiel od senzitívnych buniek, rezistentné bunky NTERA-2 neexprimovali laktát dehydrogenázu A (LDHA), ktorá preferenčne katalyzuje konverziu pyruvátu na laktát. Zároveň rezistentné bunky NTERA-2 produkovali menej laktátu ako senzitívne bunky. Na druhej strane rezistentné bunky vykazovali zvýšenú hladinu dýchacích komplexov a tiež pravdepodobne prijímali viac glutamínu ako senzitívne bunky. Rozdiely v metabolizme senzitívnych a rezistentných buniek NTERA-2 nám poskytli nádej, že by sme mohli cieleným ovplyvnením metabolizmu rezistentných buniek zvýšiť ich citlivosť na cisplatinu. Zvýšenie citlivosti na cisplatinu rezistentných buniek sme navodili kombináciou látok: 50µM cisplatiny s 25mM oxamátom (inhibítor LDH) a 50µM cisplatiny s 0,25mM diazoxidom (inhibítor dýchacieho komplexu II).
Veríme, že objasnenie metabolických preferencií senzitívnych a rezistentných nádorových buniek semenníkov bude časťou mozaiky, ktorá nám vytvorí ucelený obraz tohto nádorového ochorenia a otvorí nám nové možnosti terapie nádorového ochorenia semenníkov.
[2] LUENGO, A., Gui, D. Y., VANDER HEIDEN, M. G., Targeting Metabolism for Cancer Therapy. Cell Chemical Biology. 2018, 24(9), 1161-1180.
[3] Vander Heiden, M.G., Cantley, L.C., Thompson, C.B. Understanding the Warburg Effect: The Metabolic Requirements of Cell Proliferation. Science. 2009, 324(5930), 1029-1033.
[4] DEBERARDINIS, R. J., LUM, J. J., HATZIVASSILIOU, G., et al. The Biology of Cancer: Metabolic Reprogramming Fuels Cell Growth and Proliferation. Cell Metabolism. 2008, 7(1), 11-22.